Chata M

_vizualizace0název projektu: Chata M
popis projektu: Studie rekreační chaty na břehu Slezské Harty
adresa: Rázová
datum: 2014 – 2015
stav: studie


„Chci jednoduchou dřevěnou chatu. Má v ní být obytný prostor přes dvě patra s krbem. Ložnice pro nás a asi další dvě pro hosty. No a možná si někdy koupím nějakou hračku, tak abych ji měl kam schovat. Jezdit tam budu autem.“

Takové bylo zadání investora. Jaká je odpověď?

Jednoduchý objem, archetyp domu, ze kterého vystupuje pouze zeď komínu, která je ústředním bodem uvnitř. Objem je obalen do dřevěné fasády. Překryta jsou částečně i některá okna, aby bylo celkové vyznění čistější a jasnější. A navíc nepotřebujeme zábradlí. Základní hmota je doplněna o krytou terasu na jedné straně a kryté stání na druhé straně. Místo na „hračku“ je umístěno v přístavku. Ten tak může vzniknout později a může mít libovolnou velikost podle potřeby a možností.

Vnitřní prostor je navržen s ohledem na chalupářský život. Snahou bylo vše minimalizovat. V přízemí je ložnice majitelů a hygienické zázemí. Ráno můžete z postele vylézt rovnou na zahradu. Ústředním místem je obytný prostor. Je navržen přes dvě podlaží a jeho středobodem je zeď ukrývající krb a místo „na peci“. V rohu je malý kuchyňský kout. Vedou odsud schody do patra. Zde jsou pouze dvě ložnice, nic víc. Prostory jsou otevřeny do krovu.

Bude to nové místo víkendového odpočinku a prázdninové relaxace? Snad!