Dům O

Dům O

název projektu: Kruhový dům
popis projektu: Studie rodinného domu s uzavřeným átriem
adresa: 
datum: 2015
stav: studie


Pozemek v intravilánu města, domy různé kvality všude kolem. Chcete si postavit dům s klasickou sedlovou střechou, který vám umožní kontakt se zahradou, ale zároveň si chcete chránit své soukromí? Jak na to?

Na pozemek je umístěna hmota klasického tvaru se sedlovou střechou. Aby byly vytvořeny prostory s různou mírou intimity, zahrada polosoukromá a plně soukromá, je původní hmota stočena do kruhu. Vzniká tak vnitřní átrium, které je plně soukromé a je chráněno před zraky všech okolo. Okolní zahrada je pak přístupná přes průchod a obyvatelé domu ji mohou využívat taktéž.

Všechny místnosti jsou orientovány do vnitřního átria a jsou tímto směrem bohatě proskleny. Tento prostor tak funguje zároveň jako jakési komunikační jádro, skrz které je možné pohledově komunikovat s členy rodiny v jiných částech domu.

V technologickém řešení bylo akcentováno co nejširší použití dřeva. Základní nosnou konstrukci tvoří rámový skelet z lepených profilů obalený sendvičovou fasádou. Ta je na vnější straně chráněná alpským šindelem z modřínového dřeva, který je nesen systémem latí a kontralatí. Tepelná izolace z minerální vlny je z vnějšku obalena MDF deskami, které jsou chráněny proti vlhkosti a jsou difuzně otevřené. Z vnitřní strany je parozábrana a vnitřní finální vrstva je z ohýbaných desek z vodovzdorné překližky – ta je opatřena bezbarvým lakem. Vnější alpský šindel je mořen do černé barvy. Obdobná technologie je použita i pro konstrukci střechy.

Dům O

Dům O

Dům O

Dům O