Dům V

Dům V

název projektu: Vesnický dům
popis projektu: Studie rodinného domu s výměnkem
adresa: Háj v Slezsku
datum: 2013 – 2014
stav: studie


Návrh „domu na vesnici“ se snaží navázat na historické kořeny a zvyky výstavby na vesnici a interpretovat je soudobým stavěním. Vrací se k fenoménu „výměnku“, který byl základním nástrojem mezigenerační slušnosti a pokory. Předpokládá, že každá čtyřčlenná rodina bude jednou potřebovat bydlení pro starší generaci.

Hmota budovy za sebe lineárně řadí jednotlivé místnosti tak, jak to probíhalo po staletí. Vzniká výrazně podlouhlý dům se sedlovou střechou, který se k ulici staví úzkou štítovou stěnou. Dům rodiny je od výměnku pomyslně oddělen spojovacím krčkem, který ukrývá krytou terasu. Obě generace se tak mohou scházet v symbolickém středu. Dům využívá úzký, dnes zbytkový, pozemek a navíc může uchovat sad, který rostl po dlouhá léta.

Vnitřní dispozice je velmi skromná. V přízemí jsou pouze dvě „světnice“ a zázemí. Z vstupní haly se vstupuje do obytné místnosti s kuchyní a do velkého dětského pokoje. Až děti vyrostou, může se proměnit ve dva samostatné pokoje a obytnou chodbu. V patře je ložnice rodičů.

Dům V