Maringotka V

_vizualizace1název projektu: Maringotka V
popis projektu: Studie zařízení maringotky pro víkendové bydlení
adresa: 
datum: 2013
stav: studie


Klientka: „Jedná se o dřevěnou maringotku, tvar kostka 7 x 2,3 m (vnitřní rozměr), klasická chalupová dřevěná okna včetně okenic. Výška 195-200 cm. Okna jsou dřevěná s okenicemi, umístěna cca 1 m od země. WC a sprcha nebudou součástí maringotky – budou umístěny vedle. V maringotce by měla být: kuchyňka – ideálně dvoudřez pro úsporné mytí a oplachování, manželské lůžko, úložné prostory, popř. obýváček. No prostě co uznáte za vhodné. Elektřina bude zajišťována solárním panelem s generátorem, tj. případné osvětlení by mělo být na 12 V – rozvody bude dělat přítel dle potřeby. Vařič na plynovou bombu, voda bude řešena ze spádové nádoby, kamna již máme. Jen je potřeba vymyslet nehořlavé obložení kolem kamen, jsou opravdu výkonné a maringotka celodřevěná. Jelikož je přítel náruživec do hudby součástí zařízení bude gramofon a autoradio na 12 V, neb jak sám řekl: „Voda být nemusí, ale pořádná hudba ano.“ Takže i prostor na desky by byl fajn.

Umístění v přírodě by mělo být odraženo i v interiéru, tj. žádné plastové materiály, ideálně dřevo (navržený interiér bude vyrábět přítel – velmi zručný, avšak nikoliv vyučený truhlář) popř. kov, kámen, ale žádná IKEA. A hlavně funkční a útulný, barvám se nebráníme.“


„Trocha dobrodružství, útěk z města, vzpomínky na mládí, nesplněný sen, kutilský „majstrštyk“, nejlevnější cesta k odpočinku v přírodě, bláznivý nápad, … Nevím, co všechno a co přesně bylo motivací proto si koupit maringotku, ale chtěl jsem majitelům pomoci to všechno splnit. Aspoň se o to tedy pokusit.“

V zadání stálo: „ … Voda být nemusí, ale pořádná hudba ano. … „ Z tohoto místa se vyvíjel celý návrh.

Boční stěna maringotky je pokryta jednoduchým policovým systémem – vertikální a horizontální desky. Některé police jsou uzavřeny dvířky. Záleží na budoucích uživatelích, kolik jich takových bude a které to budou. Dvířka jsou natřena černou barvou na tabule. Majitelé si tak mohou poznačit, co potřebují a pak to zase smazat. Třeba kde je dalekohled k pozorování okolí nebo sklenice rumu na zahřátí.

V rohu vedle kamen je umyvadlo. Na opačném konci maringotky je postel. Musí se do ní lézt „od noh“, ale to k něčemu takovému přece patří. Navíc je to jenom pro dva. Uprostřed je stolek, aby bylo kde si dát chleba s máslem. Vedle dveří je speciální čestné místo pro gramofon a křeslo pro vášnivého posluchače – nebude si přece hudbu pouštět ve stoje.
A materiál? To je úplně jedno. Obyvatelé si vše udělají svépomocí. Nejspíš prolezou všechny půdy celé své rodiny. Možná projdou všelijaká vetešnictví. Hlavně ať je všechno teplé na dotek, ať k tomu mají osobní vztah a ať se jim to líbí. O nic víc nejde.

Maringotka V

Maringotka V

Maringotka V